Annons

Barnmorska, yrkesmilitär, inredningsarkitekt ...

Vinter och sommar skjuter antalet anställda i fjällen i höjden. De säsongsanställa anländer - från olika håll och med vitt skilda bakgrunder. Möt tre säsongare på Grövelsjöns fjällstation.

Simon Ergetu, utbildad barnmorska, säsongsarbetar i Grövelsjön.

Säsongarna. De är som blåhaken och fjällpiparen, flyttfåglar som regelbundet rör sig mellan fjället och resten av världen. Enbart Svenska Turistföreningens fjällanläggningar anställer varje år närmare 600 personer för att ta hand om gästerna under vinter- och sommarsäsong.

På Grövelsjöns fjällstation  i Dalafjällen jobbar bara tio året runt-anställda och i vintertid ytterligare tjugo säsongsanställda. Säsongarna återkommer inte sällan år efter år och många har en helt annan bakgrund än enbart hotell- och restaurangvärlden. Vintern 2026 arbetade här bland annaten barnmorska, en pensionerad officer i flygvapnet och en inredningsarkitekt. Turist passade på att ställa några frågor till dem: Vad jobbar du med här? Hur hamnade du i Grövelsjön?Vad gillar du med ditt jobb?

 Simon Ergetu, 28, Uppsala, barnmorska

– Jag är fjällvärd och jobbar i städ, kök och vaktmästeriet. Jag kom till Sverige från Etiopien 2022 och engagerade mig som volontär och aktivitetsledare i organisationen Kompis Sverige. Där arrangerar vi vandringar, resor och annat för naturovana, framför allt personer som är nyanlända till Sverige. Kompis Sverige samarbetar med STF och det var så jag började känna föreningen. Jag har alltid älskat naturen och kände mig hemma i de svenska fjällen; jag är ju uppvuxen i Addis Abeba som ligger 2 300 meter över havet. Så fick jag fick tips om att man kunde jobba på STF:s fjällstationer och sökte en tjänst här till sommaren 2025. Jag valde Grövelsjön för att det ligger så fint och för att det inte är så långt från Uppsala.

– Jag vill lära känna det land jag bor i och gärna tillsammans med STF. Jag älskar ideell verksamhet och jag är glad att få vara med och göra naturen tillgänglig för alla. Grövelsjöns fjällstation är en pärla, med sin långa historia, sina hållbarhetstankar och personalen som känns som en familj.  Tyvärr kan jag inte jobba hela vintersäsongen eftersom jag ska validera min barnmorskeutbildning från Etiopien i Göteborg. Men jag kommer tillbaka!

Eva Järkenstedt, 64, Haverdal i Halland, pensionerad yrkesofficer

Eva Järkenstrand förbereder inför morgondagens guidade tur.

Jag jobbar som guide och håller i dagsturer, utbildning i turskidåkning och i navigering på fjället. Dessutom jobbar jag i sporten, i receptionen och i matsalen. Det är kul att göra så många olika saker. Jag har själv turistat återkommande i Grövelsjön sedan 1990-talet, både sommar och vinter. Efter pensionen från flygvapnet 2022, gick jag Gröna bandet* och tänkte då att det skulle vara roligt att jobba i fjällen. Grövelsjön och STF lockade med mycket folk, liv och rörelse och jag gjorde min första säsong här sommaren 2025.

– Jag älskar den här platsen och omgivningarna. Stationen ligger perfekt, du kommer direkt ut på fjället åt alla håll. Jag gillar den hemtrevliga känslan på fjällstationen och att man bevarat mycket av det gamla. Personalen är också härlig. Det känns kul att kunna säga ”kollega” till dem man tidigare träffat som gäst.

Irma Vesterlund, 32, Norrtälje, inredningsarkitekt

Irma Vesterlund bytte arkitektkontoret i storstan mot baren i fjällmiljö.

– Jag står i baren, serverar, tar hand om buffén i matsalen och står i baren. Efter att ha bott i storstad och pluggat i London och Stockholm ville jag komma bort och ut i naturen. Arbetsmarknaden för inredningsarkitekter är inte så bra just nu så jag tänkte att jag skulle passa på att göra något helt annat. I somras jobbade jag på Abisko fjällstation och trivdes bra men ville komma lite längre söderut så jag sökte mig hit.

Jag tycker mycket om den familjära, mysiga och avslappnade känslan här på stationen. Och det är avslappnat och lättillgängligt även utomhus. Jag åker mycket skidor, gärna utför, så att vara nära Idre passar mig också bra.

* Fjällfararnas Vita & Gröna Band innebär att för egen kraft ta sig genom hela fjällkedjan, sommar (Gröna bandet) eller vinter (Vita bandet). Det innebär cirka 130 mil från Dalarnas Grövelsjön i söder till Treriksröset i norr – eller åt motsatt håll.

Kontakta redaktionen

Vill du veta mer? Undrar du över något? Skicka ett mejl.

Logotyp Svenska Turistföreningen Kom med som medlem

Som medlem i STF är du en del av arbetet att göra det möjligt för fler att komma ut och upptäcka Sverige. Som tack för att du är med och bidrar får du flera fina förmåner, bland annat tidningen Turist hem i brevlådan och bo till medlemspris på våra boenden.

Bli medlem i STF